2017 Award Winners


 

THE DOWNS 2017 AWARD WINNERS

Catherine Ardi – The Downs WIBAA Woman in Business of the Year Award 2017

The Downs Woman in Business of the Year Award 2017
Winner
Catherine Ardi
– Manager, Excavation Equipment Pty Ltd

Finalists
Jodie Taylor – General Manager, Community & Liveability Western Downs Regional Council
Kym Briese – Briese Lawyers

Jo Capp – The Downs WIBAA Community Dedication Award 2017

Community Dedication Award
2017
Winner
Jo Capp
– Director, Event Group Toowoomba

Finalist
Kate Tully – YWCA Queensland

Lisel Dingley – The Downs WIBAA Aspiring Young Business Women’s Award 2017

Aspiring Young Business Women’s Award 2017
Winner
Lisel Dingley
– Owner, Dynamic Environmental Services

Finalist
Simone Hubner – Systems Analyst LIS, Western Downs Regional Council

Kate Montafia – The Downs WIBAA Empowering Young Women’s Award 2017

Empowering Young Women’s Award
2017
Winner
Kate Montafia
– St Ursula’s College

Finalists
Angie Oliquing – Oakey State High School
Christine Giwar – St Saviour’s College
Abbey Schefe – ManaSt Ursula’s College

Jo Sheppard – The Downs WIBAA Mary Wagner Honour 2017

Mary Wagner Honour 2017
Jo Sheppard

The Downs Women in Business Awards Winners 2017

 

GOLD COAST 2017 AWARD WINNERS

Deb Farnworth-Wood

Gold Coast Woman in Business of the Year 2017
Winner
Deb Farnworth-Wood
– Director, Australian Skin Clinics

Finalists
Lucy Cole – Lucy Cole Prestige Properties
Clare Mitchell – Director & CEO Nataliegroup Pty Ltd

Claire Mitchell

Business Achiever Award
2017
Winner
Claire Mitchell
– Director & CEO, Nataliegroup Pty Ltd

Finalists
Leina Broughton and Fleur Richardson – LBFR Creative Pty Ltd
Renee Tocco – Founder & MD, Loanezi

Alexis Jordan

Community Dedication & Social Justice Award 2017
Winner
Alexis Jordan
– Team Co-ordinator, Intimo

Finalists
Jodie Alderton – Founder, Harmony Hooves Healing Hearts
Dale Mansfield – Team Leader, TLC for Kids Gold Coast

Caz Tebbutt

Innovation & Technology Award
2017
Winner
Caz Tebbutt
– Managing Director, Tebbutt Research

Finalist
Alissa Williams – Managing Director, Lissome Physiotherapy & Technique Studios

Tamika Smith

Aspiring Young Business Women’s Award 2017
Winner
Tamika Smith
– Founding Director, TSR Property Solutions

Finalists
Chloe Wallent – Digital Marketing Manager, Tailored Media
Bronwen Hemmings – Marketing Manager, Southport Yacht Club
Asha Burnley – Owner, Asha Burnley Health & Fitness

Arora Attenborough

Empowering Young Women’s
Award 2017
Winner
Arora Attenborough
– St Hilda’s School

Finalists
Amy Wilson – AB Paterson College
Amani Bean – AB Paterson College

Christine Smyth

Creating Change Award
2017
Winner
Christine Smyth
– Partner, Robbins Watson Solicitors

Finalists
Michelle Loschiavo – Pharmacist / Owner, Cape Byron Compounding Chemist
Melinda Richards – CEO, Juices International Pty Ltd  t/as Super Sprout

Amery Burleigh

Arts & Culture Award
2017
Winner
Amery Burleigh
– General Manager, Sofitel Gold Coast Broadbeach

Finalists
Michelle Christoe – Director, Nightquarter
Ruth Della/Natasha Edwards – Directors, Swell Culture Festival

Rachael Keuning

The Futurist Award 2017
Winner
Rachael Keuning
– Client Manager, Walsh Accountants

Finalists
Chloe Wallent – Digital Marketing Manager, Tailored Media
Bronwen Hemmings – Marketing Manager, Southport Yacht Club

Ingrid Bonnor

Rising Star Honour 2017

Ingrid Bonnor – Owner Designer, Homebodii

Carly Fradgley

Rising Star Honour 2017

Carly Fradgley – Director, Baby Give Back

Emily Ireland

Rising Star Honour 2017

Emily Ireland – Palm Beach Currumbin High School

Gold Coast Women in Business Awards Winners 2017

 

GREATER BRISBANE 2017 AWARD WINNERS

Bernadette Eriksen

Greater Brisbane Woman in Business of the Year Award 2107
Winner
Bernadette Eriksen
– Flavour Creations

Finalists
Janelle Kernsk – Helix Legal
Veronica Fury – Wildbear Entertainment

Sal Oliver Lange

Business Achiever Award
2017
Winner
Sal Oliver Lange
– Barefoot Physiotherapy

Finalists
Elena Gosse – Australian Innovative Systems
Jasmin Robertson – Roza’s Gourmet

Angela Julian-Armitage

Community Dedication & Social Justice Award 2017
Winner
Angela Julian-Armitage
– Migration Institute of Australia

Finalists
Dina Ranieri – Co.As.It Community Services
Yvonne Campbell – SpecialCare Central Inc.

Elena Gosse

Innovation & Technology Award
2017
Winner
Elena Gosse
– Australian Innovative Systems Pty Ltd

Finalists
Megan LeLievre – EvacMate
Chelsea Cornelius – Analytica

Samantha Zaleski

Aspiring Young Business Women’s Award 2017
Winner
Samantha Zaleski
– Samantha Zaleski Illustration

Finalists
Jacqui Elliott – Astute Recruitment
Darcia Ondrovcik – Beauty in Strength

Lana Burke

Empowering Young Women’s
Award 2017
Winner
Lana Burke
– Mt Gravatt High School

Finalists
Ellie Hawthorn – Clayfield College
Khye Cooper – Capalaba State College
Dana Gosling – Carmel College

Gail Ker

Creating Change Award
2017
Winner
Gail Ker
– ACCESS Community Services

Finalists
Antonia Mercorella – The Real Estate Institute of Queensland
Tracy Leske – Oceans 2 Earth Volunteers

Lily MacDonald

Rising Star Honour
2017
Lily MacDonald
– Moreton Bay College

Greater Brisbane Women in Business Award Winners 2017

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!